Yükleniyor..
Menü

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (8)

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  ve 20 ml'  dışında yani '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml ve 20 ml olarak üretilir ve satılır.

DOLUM SIVISI - (E-LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

ANLADIK TAMAM DA BİDE BU PG - VG VAR BUNLAR NEDİR ?

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 *18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.
https://www.google.com.tr/
Ek Resimler

Bu içerik 19.09.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 13035 kez okundu.

Yorumlar (8)

 • Benim cihazım ego aio d16 ayar olmadığı için ona uygun likitleri bilmiyorum yardımcı olur musunuz birde bu sattığınız likitler kaliteli değil mi?

 • CEVAP

  Merhaba, sattığımız tüm likitler orjinal kaliteli ve avrupa üretimidir. Kullandığınız cihazda istediğiniz likiti seçebilirsiniz. Önemli olan istediğiniz, damat tadınıza uygun aromayı seçmek ve en doğru mg seçmektir. 0,6 veya 0,9 ile başlamanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba bende esigaraya yeni başladım antalya da bir apart odada oturduğum için elden sipariş verebiliyorum kullandığım likit markası gurme. Ne kadar iyi veya kötü bilemiyorum. Sırf elden alabildiğim için. Sizdende aynı yöntemle sipariş verebiliyormuyum. Daha güvenilir kullanmak isterim kullandığım makinada aio d22 3 gündür bir sıkıntı yaşamadım sizin bu cihaz için değerlendirmeniz nedir teşekkür ederim.. .

 • CEVAP

  Sabit adresinizin olmasına gerek yoktur, şubeden de teslim alabilirsiniz. Tavsiyem orjinal olmayan likitlerden uzak durmanız. Cihaz yeni başlayanlar için güzel bir tercih.

 • Doğru elektronik sigara likit bilgilendirmesi için teşekkür ederiz.

 • CEVAP

  Biz teşekkür ederiz

 • Merhaba dün sipariş verdim bugun kargolama olmayacak sanırım?

 • CEVAP

  Siparişiniz kargolanmıştır.

 • Arkadaşlar ben yeni başladım e sigaraya lakin bu likit kafamı bulandırıyor ben genel de viceroy camel içen biriyim bu e sigara da sigara ihtiyacımı giderebileceğim likit miktarım nedir?

 • CEVAP

  Camel kullanıyor iseniz 18 mg seviyesi likitler ile başlayabilirsiniz.

 • Likiti nerde kaca bulabilirim

 • CEVAP

  Likit Dolum Sıvısı Linkine tıklayarak likit markalarına çeşitlerine aromalarına ulaşabilirsiniz.

 • İyi günler evic vtc mini aldım ilk defa kullanıyorum yanında likit te aldım lakin 0. 06 ve 0. 09 luk likitler verilmiş ve makineyi çalıştırdığım zaman dumanı çekemiyorum hiçbir şekilde çok yakıyor aldığım likitler orijinal bikac kişiye de denetim bende rahatsızlık oluyor sadece diye ama kimse 1 duman çekemedi çok öksürmekten elma. Karpuz ve red bull aldım ayar da 20 de ayarladım power ı. Atomizer 1 lik kullandım bide 1. 5 düzelme olmadı hiç malesef aldığım gibi duruyor makine

 • CEVAP

  Güç seviyesini minimuma indirin, 0mg seviyedeki likitler veya farklı marka vg likitleri denemenizi tavsiye ederim.

 • Likit sıvılarda alkoldemi var alkolsüz olan yokmu, yoksa mg büyüklüğüne göremi alkol var?

 • CEVAP

  Mg seviyesine göre alkol bulunmkatdır, buradaki yazı bilgi verecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler