Menü

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Yorumları oku (16)

Elektronik Sigara ''Dolum Sıvısı - Likit'' Nedir - Nasıl Kullanılır Bilgilendirme Yazısı

Öncelikle okumaktan sıkılıyorsanız en aşağıdaki VİDEO yu izleyebilirsiniz!

Bildiğiniz gibi elektronik sigara modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvılarıdır. Lütfen elektronik sigara sıvılarını kullanırken gerekli hassaiyeti ve bilinci gösteriniz. Elektronik sigaramıza sıvıyı doldururken kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz elektronik sigara dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir. 
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda merak ettiğiniz bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara yada e-sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sebebi ise içimize çektiğimiz buharın direk organlarımıza nufuz etmesidir. Kimse bedenine ve organlarına zararlı bir maddenin etki etmesini istemez.
Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  ve 20 ml'  dışında yani '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml ve 20 ml olarak üretilir ve satılır.

DOLUM SIVISI - (E-LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz. Bu seviye daha çok deneme yanılma yolu ile bulunur.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

ANLADIK TAMAM DA BİDE BU PG - VG VAR BUNLAR NEDİR ?

Aşağıda Pg ve Vg Likit için özet bir bilgi sunduk Pg ve Vg için detaylı bilgi için şuraya tıklayınız

PG (propilen glikol) ve VG (bitkisel gliserin) e likit de iki temel nokta unsurlarıdır. Hepsi FDA onaylı ve eşit güvenlidir.
PG genellikle gıda ürünlerinde tatlandırıcı taşıyıcı olarak kullanılandığı berrak, renksiz bir sıvıdır, bitkisel gliserin ana uygulamaları ve kullanım alanları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likitleridr.
VG, bitkisel yağdan yapılan doğal organik sıvıdır Pg ye göre daha tatlı ve kalın bir sıvıdır. Bitkisel gliserin ana uygulamaları kozmetik ürünleri, gıda üretimi ve e-likit gösterilebilir.
Unutulmamalıdr ki PG incedir ve VG kalındır .

E-likit % 100 PG tabanlı,% 100 VG tabanlı  veya her ikisinin kombinasyonuolarak tercih edilenilir. %60 vg %40 pg gibi... Ama hangisi daha iyi ? Bu kişiden kişiye ve zevklere göre tercih edilmelidir.

Boğaz Vurumu : PG bazlı e likit VG bazlı olanlardan daha güçlü bir boğaz vurumu sağlar ve daha saf lezzet tat sağlar.

Buhar Üretim : VG bazlı e-likit PG bazlı olanlardan daha fazla buhar oluşturur ve bir hafif tatlı bir tat vardır.

Depolama-Saklama Süresi : PG bazlı e likit güçlü nemlendirici özellikleri ile VG bazlı olanlardan daha uzun depolama süresine sahiptir.

Sıcaklık Direnci Yada Buharlaşma Direnci : VG bazlı e likit  PG bazlı olandan daha yüksek sıcaklık direncine sahiptir.Çünkü daha kalındır koyudur.Yani, yüksek güç gereklidir VG bazlı e likit ile buhar üretmek için ama PG bazlı elikit  de eğer bunu denerseniz  yanmış tatlara neden olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  
Elektronik sigara içerisine konulan dolum sıvılarının yani kartuşların  içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.                                                    

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 *18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.
https://www.google.com.tr/


Ek Resimler

Bu içerik 20.11.2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 14635 kez okundu.

Yorumlar (16)

 • Esigara yanında gönderilen 10 ml likit yağı kutusu veya normalde satılan 10 ml likit yağı ne kadar süre kullanılabilir günde 1 paket içen birisi olarak?

 • CEVAP

  Merhaba kullandığınız tank ml olarak boyutuna bakınız ve bir tankı ne kdar sürede bitirdiğinizi gözlemleyiniz. Buna göre ihtiyacınız olan mili litrede sıvı alınız. Her kullanıcının tüketim ml si farklıdır.

 • Merhaba,
  günde birer paket sigara içen iki kişiyiz. Bizlere hengi marka ve model cihazı önerirsiniz ve ilk kullanmamız ve diğer aylarda kullanmamız likit hakkında bilgi verir misiniz? İki adet alırsak indirim olmakta mıdır?

 • CEVAP

  Merhaba telefon ile bilgi alınız

 • Merhaba ben ürün kullanmak istiyorum joyetech ego v2 xl 2200 mah die bir ürün kullanıyor bir arkadaşım bu ürün hakkında yorum alalbilirmiyim ayrıca ankaradan nerden ürün alabilirim bilgi verirmisiniz

 • CEVAP

  Merhaba, ürün hem batarya hemde atomizer yönünden güçlü bir cihazdır, şuan stoklarımızda mevcuttur. MNG kargo ile kapıda ödeme şeklinde maksimum 2 iş günü içinde size ulaşmış olur.

 • Meraba %100 vg likit nerden satin alabiliriz

 • CEVAP

  %100 Vg Likit Linke tıklayarak alabilirsiniz.

 • Öncelikle merhaba. Ben e sigara almayı düşünüyorum. Başlangıç için bana önerebileceğiniz bir cihaz var mı? Günde bir paket bazen de iki paket parliament içiyorum. Uzun marlboro içerdim o keserdi ama o da çok rahatsız ediyor. Nikotinden direk kurtulmak istiyorum. Acaba sıfır nikotin likitlerle mi başlamalıyım? Nikotinsiz başlamalı mıyım yoksa kaç mg ile başlamalıyım? Diacetyl ve nikotin olmayan likitler var mı? Bir de çok tatlı aromalar istemem de mayhoşa yakın aromalar hoşuma gidebilir. Kendim likit hazırlamak istemiyorum çünkü çok uğraştırıcı ve tecrübem yok. Bana hangi aromaları önerirsiniz? Son olarak e sigara buharı dişlerde ve akciğerde harabiyet yaratır mı? Yani sıfır nikotin olanı için soruyorum.

 • CEVAP

  Merhaba;

  Başlangıç olarak önerebileceğim cihaz Eleaf iStick Pico Kit . Bu cihazı aldığınızda uzun süre yenilemenize gerek kalmayacaktır.

  Sitemizde nikotin seviyesi 0 olan likitler bulunmaktadır ancak sigara tüketimi yapıyorsanız benim size tavsiyem nikotinli likitlerle başlamanızdır ki nikotinsiz likitler sigara ihtiyacınızı karşılamayacağı için sigaraya geri dönme isteği uyandıracaktır. mesela 9mg likit ile başlayıp sonra 6, 3, 0 olarak düşürmeniz daha kolay olacaktır.

  Aroma seçimi tercihinize göre değişmektedir tabi ama aldığınız herhangi bir meyveli ya da farklı tattaki likiti tütün aromalı bir likitle karıştırıpta kullanabilirsiniz.

  Elektronik Sigara dişlerde sararma yapmaz. Likit içerisinde Vegatable Gliserin (VG) denilen gıdalarda da katkı maddesi olarak kullanılan Bitkisel Gliserin bulunmaktadır. Tercihlerinizde VG oranı yüksek olan likitleri tercih etmeniz kalite açısından daha iyi olacaktır.

 • 250 ml 3 mg lik aromasiz likit aldim tabi aromasinida ayri aliyosun. Sisenin uzerinde son kullanma tarihi tum bilgileri yaziyor 1 hafta oldu alali bi sikinti cikmadi sizce kullanmaya devam etmelimiyim

 • CEVAP

  Aldığınız yer ile iletişime geçmenizi ve tarihi geçmişse eğer kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • Şimdi biz 4 arkadaş e sigara alıcaz ama likitte bi sorunumuz var. Şimdi hiç nikotini olmasın istiyoruz kaç mglık alıcaz?

 • CEVAP

  Merhaba, 0 mg  almalısınız.

 • Sigara boğazımı acıtıyor ne yapmalıyım apple likit kullanıyorum orijinal

 • CEVAP

  Orjinal likitlerde boğaz yakabilir, cihazın iç atomizeri yanmış olabilir veya seçtiğiniz likit mg seviyesi yüksek olabilir.

 • Benim cihazım ego aio d16 ayar olmadığı için ona uygun likitleri bilmiyorum yardımcı olur musunuz birde bu sattığınız likitler kaliteli değil mi?

 • CEVAP

  Merhaba, sattığımız tüm likitler orjinal kaliteli ve avrupa üretimidir. Kullandığınız cihazda istediğiniz likiti seçebilirsiniz. Önemli olan istediğiniz, damat tadınıza uygun aromayı seçmek ve en doğru mg seçmektir. 0,6 veya 0,9 ile başlamanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba bende esigaraya yeni başladım antalya da bir apart odada oturduğum için elden sipariş verebiliyorum kullandığım likit markası gurme. Ne kadar iyi veya kötü bilemiyorum. Sırf elden alabildiğim için. Sizdende aynı yöntemle sipariş verebiliyormuyum. Daha güvenilir kullanmak isterim kullandığım makinada aio d22 3 gündür bir sıkıntı yaşamadım sizin bu cihaz için değerlendirmeniz nedir teşekkür ederim.. .

 • CEVAP

  Sabit adresinizin olmasına gerek yoktur, şubeden de teslim alabilirsiniz. Tavsiyem orjinal olmayan likitlerden uzak durmanız. Cihaz yeni başlayanlar için güzel bir tercih.

Yorum Yap

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler