Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (127)

Elektronik Sigara Nedir


Elektronik Sigara Nedir

Elektronik Sigara


Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.

Resim

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.

Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang  - Natura - Halo - Cosmic Fog


DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

 VG PG Nedir?
 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi tıklayınız.
VG PG Nedir

 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (127)

 • H** G**26.02.2017

  Yorum onay bekliyor..

 • Merhaba.. Buhar gucu yuksek nargile havasinda performans olarak iyi hangi cihazi onerirsiniz? Şu an eleaf just s var bende baska almak istiyorum oneriniz?

 • Merhaba, ben haftada ortalama 2 kez nargile içiyorum ve bırakmak istiyorum. E sigara olarak bol dumanlı bir ürün istiyorum. İ just s beni tatmin eder mi

 • Selamlar e-sigaraya, sigarayı bırakabilmek için yeni başlıyorum. Elimde wismec rx200s cihaz var. Ama yeni başladığıö için bazı terimlere oldukça uzağım. Atomizer, coil gibi. Her atomizer bu ürünlere uygun mudur? Tel sarım, pamuklama gibi birçok terim duyuyorum. O yüzden sizden yardım istiyorum. Görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

 • Merhaba ben joitech ego aio almayı düşünüyorum
  e. Sigara isine aşina değilim sizden ricam ben isim gereği devamlı yoldayım ben bu ürünü alsam bana yolda iken gereken ne olabilir sipariş verirken sıkıntı çekmemek için fazladan ne almak gerekir. Şimdiden tesekkur ederdim

 • *şu coil'in sık sık değiştirilmesi kötü olmuş değiştirilmeyen yok mu yada bu coiller'in fiyatı nedir

 • 50/50 base aldım ve yanında 6 adet küçük şişe var. Bu şişelerin üzerinde 20 mg yazıyor. Sanırım bunlar nikotin. Likit yaparken base in 10/1 i kadar aroma kattım. Peki bu kçük şişelerden ne kadar katmak gerek. 6 adet küçük şişeyi 50/50 base e hepsini katsammı? Kendi böyle likit yapan arkadaşlar bana yardımcı olabilirmi?

 • Beyler bayanlar,site hem içeriği hem fiyatları açısından uygun,ticaret de işin ehliler. Buharistandan ilk siparişimi verdim şimdi paramı geri almaya çalışıyorum oraya gideceğinize buraya kayıt olun sürekli müşterisi olun,burdan ilk siparişimi verdim 2 gündür hafta sonu olduğunu bildiğim halde sms le bilgilendirip güven duygusunu aşımaları güzel bir özellik,yarın kargoya verilecek ayreten kargolarıda hızlı kargo özelliği mevcut indirimle kargoyu bedava gibi bir şeye getirdim. Bu güzel insanlara güvenin bunlar kazansın alayı dolandırıcılık peşinde sağolun varolun sonuna kadar sizinleyim.

 • Babam yaklaşık 40 yıldır sigara içiyor ve bırakmak istiyor. Ama bırakamıyor. Ona e sigara almayı düşünüyorum. Nasıl bir e sigara almalıyım yardımcı olurmusunuz.

 • Az once likit dolumu yaparken ustume dokuldu kapak acilip hemen suya tuttum acaba iz birakirmi kiyafetimde

 • Bende base ve aroma aldım. Bana nasıl yaptığını anlatırmısın. Base in yanında gelen küçük şielerden ne kadar katılıyor. Yardımcı olursan sevinirim. Teşekkür ederim

 • Yağ gibi bi leke kalıyor ama çıkıyor yıkadıktan sonra

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.