Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (80)

Elektronik Sigara Nedir


Elektronik Sigara Nedir

Elektronik Sigara


Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.

Resim

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.

Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang  - Natura - Halo - Cosmic Fog


DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

 VG PG Nedir?
 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi tıklayınız.
VG PG Nedir

 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (80)

 • O** G**20.01.2017

  Yorum onay bekliyor..

 • Ö** E**19.01.2017

  Yorum onay bekliyor..

 • Eleaf stick pico tank kullanıyorum üç beş kez çekınce agız kısmı ısınmaya baslıyor nedenı nedır aca ısınmasının? 35 w olarak ayarlamıstım. Agız kısmında ısınma var cıhazın? Cihazı bu siteden almıstım. Uygun batarya kullanıyorum.

 • CEVAP

  merhaba, sık çekişler yaparsanız çok ısınması gayet normaldir. sık kullanmasanız bile sonuç olarak likiti buharlaştırabilmek için en az 100 C sıcaklık üretiyor. 

 • Ben elektronik sigaraya başlamak istiyorum, günde 1 paket ve 20 yıldır kısa camel içiyorum. Kangertech dripbox 160 w cihaz aldım. Bu cihazda yedek reziztans ve sarılması gereken pamuk birlikte geldi. Reziztans bozulduğunda bunu sarıp kullanmam gerekecek galiba, bunların hazırları yok mu yani böyle ince işçiliklere ne gerek var. Birde çıkış gücü meselesi var anladığım kadarıyla, hangi güç çıkışıyla kullanmalıyım. Bu cihaza nasıl bir pil almalıyım ve bana hangi likitleri önerirsiniz, nargile içmekten hoşlanmıyorum bu nedenle sigara tadına yakın olan bir likit önerirseniz sevinirim.

 • CEVAP

  merhaba, evet yeniden sarılabilir bir atomizerdir. hazır coil kullanılan,  farklı bir atomizer satın alabilirsiniz cihazınızın üzerine. 

  İçerisindeki telin direncine göre watt ayarlamalısınız.
  mesela
  0.15ohm 70 - 120 arasında
  0.30ohm 50 - 30 arasında,
  0.50ohm 20 ile 45 arasında
  kullanılır. bunlara göre ortalama bir seviye ayarlayabilirsiniz deneme yanılma yoluyla. 
  Joyetech Virginia tavsiye edebilirim çok güzel bir aromaya sahiptir. 

 • Merhabalar. Haftada 1-2 defa nargile içiyorum. Yüksek buhar yoğunluğu sağlayabilecek, uzun süre kullanabileceğim bir cihaz arıyorum. Öneriniz nedir? Nelere dikkat etmem gerekiyor.

 • CEVAP

  Merhaba

  Yüksek performanslı, iyi buhar veren cihaz olarak size bu cihazı tavsiye edebilirim. 

 • Merhaba joyotec evic aio kullaniyorum ekranda key unlock dye yazi cikiyo
  cihaz kilitlendi acamiyorum yardimci olurmusunuz

 • CEVAP

  eVic AIO Kullanım Kılavuzu sayfamızı okuyabilirsiniz.

 • Merhabalar; joyetech cuboid 150w cihazı kullanıyorum yaptığım bir hata sonrası ekranda görüntü alamıyorum. Yalnız piller takılı iken ani kapak açımı sonucu ekran gelip gidiyor neden olabilir. Ayrıca cuboid 200w daha önce yüklüyordum artık sistem hatası diyerek yüklenmiyor bir öneriniz varmıdır. Şimdiden teşekkürler.. ..

 • CEVAP

  Merhaba;

  Ürünün orjinal markası ve modeli dışında sunulan yazılımları yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. muhtemelen yazılımsal olarak bir sorun oluşmuştur. Cuboid cihazınızın çalışmaması ve güncellemeden sonra açılmaması sebebiyle oluşan sorunlar için atomizerinizi ve pili çıkarın. + tuşunu basılı tutun ve USB'ye takın. Stok yazılımını kullanarak güncelleme yapın.

 • Merhaba joyetech evic basic kullaniyorum baslayali 1 hafta oldu ve e sigara baslamadan once gunde en az 1 paket olmak uzere kisa malboro iciyordum likit olarak gurme marka 9mg lik likiti kullaniyorum. Ve 1 gundur bogazimda yanma hissediyorum e sigaradan olma ihtimali varmi ve bu cihazi nasil kullanmaliyim yardimci olabilirmisiniz. Tesekkurler

 • CEVAP

  evet elektronik sigaradan değil ama kullanılan likitten kaynaklı olabilir. miligram seviyesi yüksek geliyor olabilir kullandığınız sigaraya göre bu yüzden boğazda tahribata yol açabilir. genelde yerli likitleri tavsiye etmiyoruz. Yurtdışında yapılan tüm likitler belli testlerden geçip, belli sertifikalara sahip, kendi ülkesinin sağlık kuruluşlarından onaylı likitlerdir. Türkiye'de bu gibi bir denetim şuan için mümkün olmadığından dolayı sadece üreticinin insafına kalmış bir olaydır. 

 • 28 yıldır günde 1. 5 paket sigara içen birisiyim. E-sigaraya geçmek istiyorum. Bir aydır araştırıyorum. Sipariş vereceğim ama kafama takılan sorularıma cevap veririseniz çok sevinirim. 1. Ağza çekim mi ciğere çekim mi almalıyım. 2. Eleaf istick pico kit mi eleaf ijust s mı joyetech evic-vtwo mini cubis mi? 3. Yukarıdakilarden başka sizin tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı? 4. Hangi light sigara içiyorum hangi nikotin miktarından başlamalıyım. (maxium nikotin seviyesini söyler misiniz?

 • CEVAP

  Merhaba, yardımcı olalım.
  1- Sigara şeklindemi yoksa nargile şeklinde mi içmek isteği size kalmış bi durum fakat narigile pek kullanmıyorsanız ve uzun yıllar sigara içmişseniz sigara içim bi model almanız sizin için uygundur.
  2- Pico tavsiye ederim.
  3-Çok sayıda model vardır, fakat bu 3 ürün arasından sizin için en ideali picodur.
  4- İçtiğiniz sigara üzerinde nikotin seviyesi yazmaktadır, bu seviyeye en yakın nikotin oranını seçmeniz gerekir. Tahimini 3-6mg aralığındadır.

 • Belli bir suredir sigara kullaniyorum ama artik birakmak icin e sigara almaya karar verdim. Sizce ego aio mu yoksa ijust 2 mini mi almaliyim.

 • CEVAP

  aio sigara içim için, ijust 2 nargile içim için uygundur. ijust 2 batarya kapasitesi daha fazladır.

Yorum Yap

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.