Menü

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (53)

Elektronik Sigara Nedir


Elektronik Sigara Nedir

Elektronik Sigara


Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.

Resim

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.

Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
* Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml'  dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang  - Natura - Halo - Cosmic Fog


DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

 VG PG Nedir?
 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi tıklayınız.
VG PG Nedir

 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (53)

 • Merhabalar sigara içmeyi bırakmak için ürünlerinize bakıyorum yalnız çok fazla alternatif var. Kafamda ki model joyetech egrip v2 bu modelde karar verdim. Sipariş verirken yanında likit dışında almam gereken hangi aksesuarlar var. Coil yada atomizer? Hangisi beni ne kadar süre idare eder, bu konuda beni bilgilendirseniz sevinirim.

 • CEVAP

  Merhaba, Likit dışında iç atomizer - coil ihtiyacınız olacaktır fakat set içinde 4 adet gelmektedir buda ortalama 2 ay size yetmektedir.

 • İyi günler elektronik sigara değil elektronik nargile almak istiyorum zaten sigara kullanmıyorum nikotinsiz istiyorum hangi model elektronik nargile ve nikotinsiz likit olduğu hakkında bilgi alabilir miyim?

 • CEVAP

  Merhaba elektronik nargile linkine tıklayarak cihazlara ulaşabilirsiniz. Cihazı sepete ekledikten sonra Likit dolum sıvısı ürünlerinden Nikotinsiz likitler linkine tıklayarak çıkan likitlerin detayına girip 0mg seçmeniz gerekmektedir.

 • Arkadaşlar konuya çok yabancıyım kusura bakmayın. Sigaradan kurtulabilmek için en azından kolay bir şey ile başlayıp denemek istiyorum. Çok fazla detay var, kafam karıştı :) yeni başlayan için delirium swiss slim v2 önermişsiniz. Bunu aldık, likit de aldık. Sonrasında ne gerekli? Atomizer yazıyor ayrı para, yedek coil ayrı para. Atomizer ve coil'i belirli sürelerde değiştirmek gerekli anladığım kadarıyla. Ne zaman değiştirmek gerekir bunları? Nasıl anlaşılır değiştirmek gerektiği? Bunlar dışında peryodik değiştirilmesi gereken bir şey var mıdır? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.. .

 • CEVAP

  Merhaba yeni başlayanlar için uygun bir cihazdır, yedek parça olarak coil alman gerekir ortalama ömrü 2 haftadır, kullanıma göre değişir. Pamuklardan yanık tadı aldığınızda değişme zamanı gelmiştir.

 • Stickit pico markalı elektronik cihaz i alicam tavsiye eder misiniz?

 • CEVAP

  Evet tavsiye ederiz, uzun ömürlü mod sistem bir cihazdır. Hem sigara içimi hem nargile içimi yapabilirsiniz. Cebinizde rahat taşıyabilirsiniz.

 • Alkol değil naturel ot var abicim o nasıl sorudur :d ( müşteriyim )

 • CEVAP

  o tip likitlerde var ama biz satışını yapmıyoruz :)

 • Merhaba,
  joyetect ego aıo kullanıyorum. Yeni aldım daha doğrusu. Bu ürünün yanında maxboro natural likit aldım. 0. 6 nikotin diyor ve 30ml. Fakat son 2 gündür boğazımda yanık hissi uyandırıyor. Sebebi nedir? Ayrıca günlük aşırı sigara içicisiydim bunu göz önünde bulundurarak hangi likiti önerirsiniz? Bu ürün için önerilen yedek parça ve likitleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

 • CEVAP

  merhaba,

  Likit mg oranı yüksek gelmiştir, 3 mg likit deneyebilirsiniz, ayrıca cihazınızın içindeki pamuğun yanık olup olmadığını kontrol ediniz. Joyetech usamix ve diğer aromaları deneyerek size uygun olanı bulabilirsiniz.

 • Smoktech osub 40w kıt almayı düşünüyorum merak ettıgım konu bu cıhazı aldıgımda yedek parca olarak nelerı almam gerekıyor? Almısken hepsını bırden alayım sonra bır parca ıcın beklemek ıstemıyorum. Aylık bana sıtenızden ornek vererek masrafı ne olabılır ortalama olarak soyleyebılır mısınız? Ve bu parcaların adınıda yazarsanız ona gore sıparıs verebılırım. Ben gunde 2 pakete yakın sıgara ıcen bırıyım.

 • CEVAP

  Yedek parça olarak sadece iç atomizer alamanız yeterlidir, aylık ortalama 2 adet yeterli olacaktır. Likit olarakta içtiğiniz sigaranın nikotin seviyesine en yakın nikotin seviyesi seçmeniz yeterlidir. Örneğin Winston Light 0.9mg niktin seviyesi, 0.9 olan tüm likitleri kullanabilirsiniz.

  Smok Helmet CLP Coil

 • Selam arkadaşlar 20 gün önce elektronik sigara aldım orta seviye bi cihaz 200 lira. Gayet memnunum ilk birkaç gün tek tük otlandım arkadaşlardan sonraları içemez oldum tiksindim sizlere tavsiyem bu cihazı sigarayı bırakmak amaçlı kullanın yoksa bir süre sonra iş zevke dönüşüyor elinizden düşürmez oluyorsunuz birde kaliteli likit kullanınca sigaradan daha masraflı oluyor. İlk 15 gün 9 mg nikotin le başlayın ikinci 15 günde 6mg a düşürün daha sonra 3 mg nikotin ve aromalı olanları tercih edin sonra kullanma aralağını seyreltin bak göreceksiniz sigarayı unutup bambaşka biri olacaksınız herkese iyi günler

 • Herkese selam arkadslar bende kullanmak ıstıyorum nereden alıcam hangısı sahte lıkıt ayarı felan hıcbı bılgım yok yardımcı olurmusunuz kulanan arkdaslar

 • CEVAP

  Web sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz, telefon veya canlı sohbet üzerinden aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 • Yaklaşık 3 yıldır sigara kullanıyorum. Henüz yolun başında denebilecek bir yaştayım o yüzden çok da uzun zaman geçmeden sigarayı bırakmak istiyorum. Öğrenci olduğumu da göz önüne alırsak cebimdeki paranın çoğu bu lanet şeye gidiyor. İşte bağımlılık öyle birşey işte bırakamıyorum. E-sigara vasıtasıyla bırakmak bana makul göründü az çok bilgi sahibi oldum ama yinede yönlendirmeye ihtiyacım var. E-sigarayla ilgili çoğu şeyi bilmediğimden fiyatı nispeten de olsa uygun bana hangi ürünü önerirsiniz acaba? Ve başka bir sorum, e-sigaraya harcayacağım para ayda aşağı yukarı tahmini ne olabilir? (günde en az 8-10 tl sigaraya harcayan biriyim 1-1. 5 paket)

 • CEVAP

  Merhaba cihaz seçimini biraz orta ve üst kalitede yaparsanız uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun dışında sadece likit ve coil gideriz olacaktır buda sizin tüketiminize bağlı olarak aylık 50tl ile100 tl arasında masrafınız olacaktır. Yani elektronik sigara yı birkez alcaksınız, daha sora her ay sarf malzemesi alcaksınız. Teşekkür ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.